Zadejte hledaný výraz
Registrieren Sie sich und erhalten Sie einen 5 € Gutschein auf Ihren 1. Einkauf!   Registrieren

Pochva

Pochva neboli vagina je ženský pohlavní orgán, sloužící k reprodukci a vylučovaní. Jednou z hlavních vlastností pochvy je ochrana vnitřních pohlavních orgánů před různými vnějšími vlivy, jako je například poševní kvasinková infekce či ostatní bakteriální nebo virové onemocnění.

Fyziologicky je pochva elastická svalová trubice dlouhá přibližně 7-8 centimetrů, která spojuje vulvu a děložní hrdlo (čípek). Pojem pochva se často zaměňuje s tzv. “vulvou” – označením pro zevní část ženského přirození.

Přirozené zvlhčení pochvy při sexuálním vzrušení nastává skrze Bartholinovi žlázy. Ty vypouští sekret (nebo také výtok), který poševní dutinu zvlhčí a tím vytvoří přirozeně přívětivé prostředí pro kopulaci a oplodnění.

Od narození je pochva panny chráněna panenskou blánou, o kterou žena většinou přichází při prvním sexu. U některých dívek se tak ale může stát například i při zvýšené pohybové aktivitě (sport).

Hlavními funkcemi pochvy jsou:

  • přijímání mužského pohlavního orgánu (penisu) při pohlavním styku
  • porod. Po oplodnění se uhnízdí samičí pohlavní buňka v děloze a ve chvíli, kdy je zdravá, putuje skrz pochvu na svět
  • mestruace – přirozený ženský cyklus vylučování děložní výstélky, která nebyla tělem využita při ovulaci

S pochvou jsou také spojeny tzv. poševní výtoky. Samočistící procesy ženského pohlavního orgánu zapříčiňují, že se může občasně objevit bílý výtok. S tím bývá většinou vše v pořádku a žena se o něj nemusí zajímat. Pokud by se ale jednalo o jinak (např.) žlutě zbarvený výtok, který zapáchá, doporučujeme navštívit gynekologa. Další alarmující situace může být hnědý výtok. Ten může signalizovat vnitřní krvácení, může se také ale jednat pouze o zbytky menstruační krve (špinění).

Každá pochva má své přirozené, proto se obecně doporučuje vyhýbat se “obyčejným” mýdlům. GYNELLA® Intimate Wash je speciálně vyvinutý mycí gel pro pravidelnou intimní hygienu, který je šetrný k přirozenému PH pochvy.

Doporučené produkty

Nutzerbewertungen (261)
GYNELLA® Girl Intimate Wash 100ml
Intimní mycí gel pro každodenní použití pro dívky od 3 let.
Detail
165 €
Nutzerbewertungen (323)
GYNELLA® Intimate Wash
Intimní mycí gel pro pravidelnou intimní hygienu žen.
Detail
155 €